کاشف یکی از 5 گنجینه برتر جهان درگذشت ، عکس «ویکتور ساریانیدی»، باستان‌شناس سرشناس یونانی‌تبار شوروی سابق که در سال 1978 موفق به کشف

«ویکتور ساریانیدی»، کاشف یکی از پنج گنجینه برتر جهان درگذشت.

گنجینه برتر جهان،گنجینه،ویکتور ساریانیدی،رویدادهای هنری

«ویکتور ساریانیدی»، باستان‌شناس سرشناس یونانی‌تبار شوروی سابق که در سال 1978 موفق به کشف «گنجینه مخفی افغانستان»، یکی از پنج گنجینه برتر جهان شد، درگذشت.

به گزارش آرکئولوژی نیوز، ساریانیدی در سال ۱۹۲۹ در شهر تاشکند متولد شد و در همان شهر تحصیلات عالی خود در رشته باستان‌شناسی به پایان رساند. او که افتخارت دیگری را نیز به عنوان یک باستان‌شناس کسب کرده، 35 سال پس از کشف گنجینه مخفی افغانستان یا همان گنجینه «طلا تپه» در سن 91 سالگی فوت کرد.

او در پاییز 1978در میان تپه‌های ریگی در شمال افغانستان در منطقه طلا تپه در جریان کاوش در یک گورستان سلطنتی 2100 ساله در مسیر جاده ابریشم هفت گور را از کوشانیان کشف کرد که اجساد درون گورها با هزاران قطعه طلا تزئین شده بودند.

گنجینه برتر جهان،گنجینه،ویکتور ساریانیدی،رویدادهای هنری

این گنجینه سپس به کابل انتقال داده شد و طی چند دهه جنگ داخلی در افغانستان در گاوصندوقی در زیرزمین کاخ ریاست جمهوری این کشور مخفی شدند تا اینکه سرانجام در سال 2003 از مخفیگاه‌شان طی مراسمی با حضور ساریانیدی بیرون آورده ‌شدند. سپس بدلیل عدم وجود شرایط امنیتی لازم برای نگهداری آنها در افغانستان به تور جهانی فرستاده شده و در موزه‌های مختلف از جمله موزه متروپلیتن در آمریکا و موزه بریتانیا در انگلیس به نمایش در آمدند.

ساریانیدی حدود ۲۰ جلد کتاب دربارهتاریخ آسیا و بویژه آسیای میانه و افغانستان نوشته است. باستان‌شناسان گنجینه مخفی افغانستان را ار نظر ارزش تاریخی یکی از پنج گنجینه برتر جهان و همرده دیگر گنجینه‌های تاریخی از جمله گنجینه توتنخامون و گنجینه آمودریا می‌دانند./ایسنا

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه