چند نکته درباره لباس پوشیدن در محل کار

چند نکته درباره لباس پوشیدن در محل کار
فرهنگ زندگی ، چند نکته درباره لباس پوشیدن در محل کار ، ظاهر رسمی و حرفه ای یکی از مهمترین عواملی است که می تواند اعتبار و شایستگی شما را در محیط کار افزایش دهد و ضمن بیان برخی ویژگی های شخصیت شما تاثیر خوبی روی روابط کاری تان در تمام سطوح داشته باشد.

محل کار،لباس پوشیدن،لباس محل کار

برای انتخاب لباس مناسب در محل کار، قبل از هر چیز باید به قوانین و ویژگی های اختصاصی محیط، سازمان یا شرکت مورد نظرتان توجه کنید. سازمان های مختلف می توانند استانداردهای متفاوتی داشته باشند، برخی شرکت ها حتی دستورالعمل های خاصی برای پوشش کارکنان خود قایل هستند و برخی فقط از لباس فرم مخصوص همان سازمان استفاده می کنند. بنابراین برای فهمیدن اینکه در محل کار  چطور لباس بپوشید، باید به هنجارهای فرهنگی سازمان مورد نظر توجه کنید. اگر شما هیچ دستورالعمل خاصی دریافت نکرده اید، یکی از روشهایی که در آغاز به شما کمک خواهد کرد، توجه به لباس هایی است که دیگران می پوشند. اطلاعاتی که شما از مشاهدات خود به دست می آورید، می تواند بهترین سنجش برای تعیین ویژگی های اختصاصی محل کارتان باشد.

با در نظر گرفتن موارد فوق به عنوان یک پیش فرض اولیه سایر مواردی که کمک می کند در محیط کار با انتخاب لباس  مناسب، برازنده تر ظاهر شوید را با هم مرور می کنیم :

اگر تمایل دارید حتما از عطراستفاده کنید، عطرشما نباید در محیط پخش شود و یا از بوهای تند و سنگین استفاده کنید

آراسته باشید


یک کت و شلوار ،چادر و مانتوی مناسب  صرف نظر از میزان پولی که بابت آن پرداخت کرده اید، قبل از هر چیز باید آراسته باشد. لباس نامرتب، چروک و اتو نکشیده هر چقدر هم که گران باشد، تاثیر خوبی روی مخاطب شما نخواهد گذاشت.

دکمه ها بسته باشد


آقایان به خاطر داشته باشید که دکمه های لباس شما همیشه باید بسته باشد، حتی اگر هوا خیلی گرم است. اما اگر خیلی عرق می کنید، بهتر است از زیر پیراهنی استفاده کنید.

عطر تند ممنوع

استفاده از عطر  یکی از مواردی است که به آراستگی شما کمک خواهد کرد، اما یک اصل کلی هم وجود دارد که بهتر است شما هیچ بوی خاصی ندهید. به این معنا که اگر تمایل دارید حتما از عطراستفاده کنید، عطرشما نباید در محیط پخش شود و یا از بوهای تند و سنگین استفاده کنید.

محل کار،لباس پوشیدن،لباس محل کار
لباس تنگ نپوشید

مهم است که مطمئن شوید که لباس کاملا اندازه ی شما هست، لباس محل کار نباید خیلی کوتاه، خیلی بلند یا تنگ و چسبان باشد. بنابراین گشادی لباس و بلندی شلوار، آستین و سرشانه ها، چاک های کنار کت یا مانتو باید توسط خیاط شما کنترل شود تا درصورت نیاز تغییرات لازم داده شود. بلندی شلوار را به خصوص باید متناسب با کفش های مورد استفاده در محل کار تنظیم کنید، مهم است که کفش تخت می پوشید یا از کفش های پاشنه دار استفاده می کنید. اما به طور کلی بلندی شلوار باید تا روی کفش ها باشد و بلندی کت برای آقایان باید به اندازه ای باشد که زیپ و جیب های شلوار را بپوشاند.

رنگهای روشن استفاده کنید

پارچه های ترکیبی از پنبه و ابریشم برای پیراهن آقایان اغلب بهترین گزینه است و می تواند از بین رنگ های روشن مثل سفید، آبی روشن یا خاکستری و رنگ های مشابه انتخاب شود. در مورد کت و شلوار و مانتو بهتر است از رنگ های خنثی استفاده کنید. رنگ هایی مثل مشکی، طوسی، قهوه ای، سورمه ای و نوک مدادی و پارچه هایی با جنس فاستونی یا پشم برای این منظور مناسب ترند. کت های تک دکمه برای موقعیت های اسپرت و کت های دو دکمه برای مواقع رسمی استفاده می شوند. در ضمن به خاطر داشته باشید همیشه قبل از نشستن حتما دکمه های کت را باز کنید.

قبل از هر چیز باید آراسته باشد. لباس نامرتب، چروک و اتونکشیده هرچقدر هم که گران باشد، تاثیر خوبی روی مخاطب شما نخواهد گذاشت

جلیقه و ظاهری رسمی تر

جلیقه ضمن اینکه ظاهر رسمی تری به شما می دهد، در هوای سرد می تواند گرمای بیشتری برای شما داشته باشد، اما پوشیدن آن الزامی نیست. ولی اگر از جلیقه استفاده می کنید، دکمه های پایین را همیشه باز نگه دارید.

تخت یا پاشنه دار؟


شما به طور معمول به دو جفت کفش  نیاز دارید؛ کفش جلو بسته و جلو باز. کفش های چرمی که در آن راحت باشید گزینه ی مناسبی برای محل کار هست. شما می توانید از مدل تخت یا پاشنه دار استفاده کنید، اما بلندی پاشنه ها بهتر است بیشتر از سه سانت نباشد.

شلواری که رنگ جوراب را تعیین می کند


جوراب بهتر است از لحاظ رنگ با رنگ شلوار و کفش هماهنگ باشد. بلندی جوراب باید به اندازه ای باشد که موقع نشستن پاهای شما دیده نشود.

محل کار،لباس پوشیدن،لباس محل کار

کمربند وکفش ها

کمربند مناسب محل کار، نباید خیلی باریک یا پهن باشد، ضمن اینکه رنگ کمربند هم بهتر است با کفش ها هماهنگ باشد.

کیفی ساده اما شیک


کیف دستی با رنگ های خنثی مانند مشکی یا قهوه ای که لکه ها را نشان نمی دهد، گزینه ی مناسبی است. کفش و کیف محل کار بهتر است تزیینات خاصی نداشته باشد. تزیینات تا جایی که سادگی را تحت الشعاع قرار ندهد، اشکالی ندارد، اما وجود تزیینات اضافی تاثیر خوبی  روی اعتبار حرفه ای شما در محل کار نخواهد گذاشت.

در محل کار زرق و برق ممنوع


بهتر است در محل کار از جواهرات استفاده نشود و درصورت استفاده، دقت کنید حتما خیلی پر زرق و برق نباشد یا موقع راه رفتن یا تکان دادن دستتان صدادار نباشد.

منبع : .tebyan.net
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه