نگاه نادرست برخی افراد به چادری ها

نگاه نادرست برخی افراد به چادری ها
چادر پوشیدن،چادری،حجاب

فرهنگ زندگی، نگاه نادرست برخی افراد به چادری ها  ، وقتی می گوییم "یک چادری خوش تیپ" باشید اصلا منظورمان این نیست که به جنس مخالف انرژی مثبت بدهید؛ شما می توانید احساس خوبِ رنگ های ملایم در حجاب تان را به جامعه  هدیه کنید.

وقتی می گوییم "یک چادری خوش تیپ" باشید اصلا منظورمان این نیست که به جنس مخالف انرژی مثبت بدهید؛ شما می توانید احساس خوبِ رنگ های ملایم در حجاب تان را به جامعه  هدیه کنید.

"تبیان" چند روز قبل در گزارشی با عنوان "چادری های خوش تیپ شهر ما"پیشنهادهایی درباره خوشرو بودن و استفاده از پوشش جوان پسند به خانم ها از جمله خانم  های چادری ارائه داد. در بخش هایی از این گزارش آمده بود: "بهتر است بدانیم که چادری ها لزوما خانم های اخمو، بداخلاق یا با صورت های درهم و گرفته نیستند و دین ما هرگز چنین انتظاری از خانم ها نداشته و ندارد... خنده رو بودن در حد نرمال، داشتن ارتباطات منطقی اجتماعی، و به قول امروزی ها منتقل کردن انرژی مثبت به دیگران موضوعی است که هم برای آقایان و هم برای خانم ها  در دین ما مورد تاکید قرار دارد ... اگر می گوییم خانم های چادری خوش تیپ باید به دیگران انرژی و روحیه مثبت بدهند، لزوما به معنای ارتباط با جنس مخالف نیست بلکه بسیاری از محیط های کاری و شغلی در جامعه ما مختص زنان است... استفاده از رنگ های مختلف در پیراهن، شلوار، شال، کیف دوشی، کفش،  روسری و مقنعه در کنار چادر به شرطی که به قول امروزی ها جیغ نباشد و ملایم باشد، می تواند چهره جوان پسند و خانم پسندی از چادری ها ارائه کند."

ت...ب...یان؟! واقعا؟

نباید تصور کنیم با خوش لباس بودن و استفاده از رنگ های ملایم و آرامش بخش، توجه مردها به سمت ما جلب می شود. چراکه امروزه بسیاری از افراد جامعه به همین سمت یعنی استفاده از لباس های خوش رنگ می روند و هم مردها و هم بسیاری از زنان جامعه همینگونه هستند

اما آن گزارش موجب اعتراض و گلایه شفاهی و کتبی برخی مخاطبان شد.مثلا یک نفر گفت: "شما می خواهید به هر قیمتی دیگران را چادری کنید!"؛ و دیگری اظهار داشت: "شما به چادر و چادری ها توهین کردید!"؛ یکی از مخاطبان نوشت: " تبیان ما قبلا به تو اعتماد داشتیم. یادم هست قدیما سعی می کردی خط قرمزهای دینی رو توی مقاله هات بگنجونی!!

یعنی شما نمی دونید که فلسفه حجاب اصلا عدم جلب توجه هست. یعنی شما نمی دونید که خودنمایی برای زن جایز نیست. یعنی بیاییم از حجاب هم یک چیز خوشگل درست کنیم؟"

یکی دیگر از مخاطبان محترم نیز چنین نظری داشت: "نوشتن چنین مقاله ای در تبیان جای تاسف و درد دارد... بهترین چیز برای زن این است که مردان نامحرم او را نبینند و او هم مرد نامحرم را نبیند. آری! بهتر است زنان در جلسات مذهبی زنانه شرکت کنند اما خودنمایی در حضور مردان ولو با چادر چیزی نیست جز بی حیایی."

این نظر را هم یک مخاطب عزیز نوشته است: "فلسفه حجاب گرفتن خودنمایی از زن است. بهتر است زمانی که در مورد احکام الهی صحبت می کنید بسیار با احتیاط عمل کنید و متون دینی را ملاک نظر دادن قرار دهید نه عرف جامعه را که ممکن است غلط یا درست باشد، چرا که گمراه کردن انسان ها ولو اندک گناه بسیار سنگینی است."

سهم شما در خوب بودن حال خانم های دیگر

گزارش "چادری های خوش تیپ شهر ما"هم موافق داشت و هم مخالف و ما برای نظرات موافق و مخالف آن گزارش احترام خاصی قائل هستیم. اما لازم می  دانیم که توضیحاتی درباره آن بنویسیم و شما نیز می توانید نظرات خود را در کنار این مطالب درج کنید.

وقتی می گوییم با تیپ و لباس و ظاهر خود به دیگران انرژی مثبت بدهید، منظورمان برقراری ارتباط با نامحرم و جنس مخالف نیست. شما می توانید همین امروز یا فردا امتحان کنید! یعنی همراه با چادر، از پوشاک با رنگ ها و عطر ملایم و آرام بخش استفاده کنید

جامعه  فضاهای مردانه و زنانه زیادی دارد؛ رعایت ارتباطات زنان و مردان نامحرم در دین ما تاکید شده و در فضاهای مختلفی رعایت شده است. وقتی می گوییم با تیپ و لباس و ظاهر خود به دیگران انرژی مثبت بدهید، منظورمان برقراری ارتباط با نامحرم و جنس مخالف نیست. شما می توانید همین امروز یا فردا امتحان کنید! یعنی همراه با چادر، از پوشاک با رنگ ها و عطر ملایم و آرام بخش ( عطری که دیگران متوجه آن نشوند)استفاده کنید و با لبخند و طراوت و انرژی مثبت در واگن بانوان مترو یا کلاس های درسی و آموزشی مختص دختران و یا در جمع های بانوان حضور یابید. مطمئن باشید که شما در خوب شدن و خوب بودن حال آن دختر جوان یا خانم میانسال و سالمند که در کنارتان نشسته است، سهیم خواهید بود.

قبلا هم گفتیم که هرچند نظافت و پاکیزگی و خوشرو بودن در درجه اول برای خود ما مهم و تاثیرگذار است ولی ما برای اینگونه بودن دارای مسئولیت اجتماعی هستیم.

نگاه نادرست برخی افراد به چادری ها

این موضوع را نمی توان انکار کرد که متاسفانه در برخی موارد اینطور تصور می شود که خانم های چادری، افراد بداخلاق یا گوشه گیر و اخمو هستند! اما شما می توانید این نگاه به حجاب و چادری ها را تغییر دهید. مگر اینهمه در دین ما و در کلام معصومین ﴿علیهم السلام﴾ درباره خنده رو بودن، پاکیزگی، خوش لباسی و احترام به دیگران تاکید نشده است؟ پس ما نمی توانیم فقط با توسل به یک یا دو جنبه از یک موضوع، نگاه متعصبانه یا یکسونگرانه به آن داشته باشیم.

شما به عنوان یک چادری، وقتی حجاب کامل خود را رعایت کرده اید، دیگر استفاده از رنگ های ملایم و آرام بخش اشکالی ندارد. وقتی شما حجاب کامل دارید استفاده شما از این رنگ ها و خوش لباس بودن چه اشکالی دارد؟ خوش لباس بودن و خوشرویی فقط مختص مردان نیست و زنان نیز با رعایت حریم ها و حجاب کامل می توانند این صفت های زیبا و نیک را با خود داشته باشند.

واقعیت دیگر این است که نباید تصور کنیم با خوش لباس بودن و استفاده از رنگ های ملایم و آرامش بخش، توجه مردها به سمت ما جلب می شود.

اجر ما نزد خالق انسان ها

گویا استفاده ما از واژه "خوش تیپ" موجب ناراحتی برخی خانم ها شده است. خب می توانیم بگوییم "خوش لباس! "دعوا نباید بر سر واژه ها باشد. ما در آن گزارش هیچ موضوع خلاف اصول و ارزش های دین ننوشتیم بلکه فقط از خانمها دعوت کردیم در عین حال که می توانند خوش پوش باشند به  حجاب کامل هم فکر کنند این دو هیچ مغایرتی با هم ندارند.

باید این واقعیت را بپذیریم که در جامعه امروز نمی شود از همزیستی با دیگران فرار کرد؛بنابراین چاره ای جز حضور در جامعه با رعایت قوانین مصوب کشور نداریم و چه بهتر که این حضور همراه با ایجاد آرامش معنوی در شهر و شهروندان باشد. امروزه در بسیاری از جوامع به این نکته پی برده اند که خنده رو بودن و نبودن شهروندان، خوش لباس بودن و نبودن آنها، رعایت نظافت روزانه و عدم رعایت آن، همه و همه بر حال و هوای شهر و شهروندان تاثیر می گذارد. بنابراین اگر ما به شرط رعایت حرمت ها و قوانین، در خلق لحظه های آرام برای خانم محترم یا آقای محترمی که شهروند ما است سهیم باشیم، اجر ما نزد خالق انسان ها نیز محفوظ است.

منبع : تبیان
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه