مهریه زنان یزدی در دوره قاجاریه,مهریه زنان یزدی,زنان یزدی در دوره قاجار,عکس مهریه زنان قاجار,کتابخانه ملی استان یزد ,مهریه در یزد,میزان مهریه در یزد,تاریخ و تمدن,ایران مطلب

مهریه زنان یزدی در دوره قاجاریه,مهریه زنان یزدی
مهریه زنان یزدی در دوره قاجاریه

ایران مطلب : نمایشگاهی از اسناد قدیمی مرتبط با موضوع ازدواج به همت مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد و به مناسبت روز خانواده و سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و فاطمه زهرا(س) در یزد برپا شده است.


در این نمایشگاه نزدیک به 29 قباله ازدواج متعلق به سال‌های 1208 تا 1354 هجری قمری متعلق به دوره قاجاریه در معرض دید عموم گذاشته شده است.

از نکات جالب توجه و زیبای این قباله‌‏‏ها می توان به سبک تزئین و تذهیب قباله‏‏‌ها و نحوه کتابت آنها اشاره کرد که همگی خاص این بازه زمانی هستند. آراستگی این اسناد به خطوط ثلث، تعلیق و نستعلیق و برخورداری از هنر صفحه آرایی در این اسناد جایگاه ویژه و ممتازی به اسناد شرعی بخشیده است.

نکته قابل توجه دیگر، صداقیه در این قباله‏‏‌ها است که اغلب شامل یک جلد کلام الله مجید، مقداری پول رایج، پارچه و طلاجات بوده است.

یگانگی و در عین حال شباهت کلی این گونه قباله‏‏‌ها در مناطق مختلف به محققین اجازه می‏‏‌دهد تا از سنتها و سطح زندگی مردم ساکن مناطق مختلف یزد و فرهنگ عامه آگاهی یابند.

این نمایشگاه از تاریخ ششم تا دوازدهم مهر در محل تالار خانه لاری‎‎ها واقع در بافت تاریخی شهر یزد برپا شده و از ساعت 8 صبح تا 20 برای بازدید عموم علاقمندان به تاریخ و فرهنگ دایر شده است.

منبع : niksalehi.com
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه