جشنواره فیلم فجر ؛ سه شنبه 15 بهمن ؛ نکته جالب توجه درباره ترکیب فهرست فیلم های روز چهارم کاخ جشنواره، تنوع آثار است. فهرستی که هم نام مسعود کیمیایی در آن است و هم محمدرضا

مهر: نکته جالب توجه درباره ترکیب فهرست فیلم های روز چهارم کاخ جشنواره، تنوع آثار است. فهرستی که هم نام مسعود کیمیایی در آن است و هم محمدرضا اسلاملو. در میان فیلم اولی های جشنواره هم ناصر ضمیری از نام هایی است که شنیده ها حکایت از جذابیت ویژه فیلمش دارد.

فیلم اول: متروپل/ مسعود کیمیایی

فیلم مسعود کیمایی نیاز به معرفی ویژه ندارد و اساسا مهمترین شناسه فیلم نام کارگردان است. کارگردان پیشکسوتی که نزدیک به چهاردهه فعالیت در سینمای ایران را تجربه کرده است و حالا با "متروپل" به جشنواره سی و دوم آمده است. کیمیایی که پس از سال ها فیلمسازی و کم مهری جشنواره فجر، آخرین ساخته اش یعنی "جرم" مورد توجه ویژه قرار گرفت، در فیلم تازه اش داستان زنی به نام خاتون را روایت می کند که در یک نیمه شب به یک باشگاه بیلیارد پناه می‌آورد.

مهناز افشار، محمدرضا فروتن، پولاد کیمیایی، ساعد سهیلی، شقایق فراهانی، سحر دولتشاهی، یوسف مرادیان، تینا پاکروان، سوگل خالقی بازیگران اصلی این فیلم هستند.

نکته جالب توجه درباره این فیلم این است که فیلمنامه آن پس از رد چند فیلمنامه دیگر کیمیایی در سازمان سینمایی دولت دهم، بالاخره توانست مجوز ساخت بگیرد و نام اولیه آن هم "کلید شکسته" بود.

فیلم دوم: بادیگران/ ناصر ضمیری

از فیلم اولی های کنجکاوی برانگیز جشنواره امسال است. فیلمی به کارگردانی ناصر ضمیری و تهیه کنندگی امیر سمواتی که پیش از این نیز تجربه همکاری با فیلمسازان جوان را داشته است.

جشنواره فیلم فجر،جشنواره،مسعود کیمایی،فیلم،محمدرضا فروتن،مهناز افشار

با دیگران داستان زنی به نام آرزو است که به دلیل سقط جنین‌های مکرر امید خود را به داشتن فرزند از دست داده است و زندگی مشترک او با امیرحسین در شرایط بحرانی قرار دارد. طاهره دوست و همکار او با اقدامی فداکارانه مسیر تازه ای را در برابر این زوج جوان قرار می دهد. آزادی یعقوب شوهر سابق طاهره از زندان روابط زندگی امیرحسین، آرزو و طاهره را پیچیده می کند.

از بازیگران فیلم می‌توان به هنگامه قاضیانی، بابک حمیدیان، حسن محجوب، لیلا زارع، حمیدرضا آذرنگ و جمعی از بازیگران شهر مشهد اشاره کرد.

فیلم سوم: فصل فراموشی فریبا/ عباس رافعی

عباس رافعی کارگردان آرام و بی حاشیه است. در عین حال اما فعالیت سینمایی اش قطع نمی شود و همواره پروژه ای را در سکوت خبری در دست پیگیری و تولید دارد.

"فصل فراموشی فریبا" هم در همین سکوت خبری تولید شد و مقابل دوربین رفت و اگر حاشیه تصادفی که در حین تولید رخ داد نمیبود شاید نام آن هم رسانه ای نمی شد.

فیلم داستانی جسورانه درباره سرگذشت یک زن تنها که ناگزیر از کار برروی وانت همسرش است را روایت می کند و از این منظر می تواند اثری حاشیه ساز در جشنواره باشد.

از نکات جالب توجه فیلم حضور ساره بیات بازیگر نقش مرضیه در فیلم "جدایی نادر از سیمین" است که براساس شنیده ها می تواند نظر داوران جشنواره را هم به خود جلب کند.

فیلم قبلی عباس رافعی "آزاد راه" نام داشت که در اکران عمومی چندان موفق نبود و این روزها روانه شبکه نمایش خانگی شده است.

فیلم چهارم: شهابی از جنس نور/ محمدرضا اسلاملو

فیلم احتمالا در حال و هوای ساخته قبلی اسلاملو یعنی "جعبه سیاه یازده سپتامبر" است. مستندی داستانی که روایت گر حوادث و وقایع پیرامون جنگ 33 روزه لبنان است.

جشنواره فیلم فجر،جشنواره،مسعود کیمایی،فیلم،محمدرضا فروتن،مهناز افشار

"شهابی از جنس نور" البته برخلاف فیلم قبلی اسلاملو از بازیگر حرفه ای بهره مند است و امین زندگانی در آن به ایفای نقش می پردازد.

از نکات جالب درباره این فیلم اظهارنظر کارگردانش است که "شهابی از جنس نور" را نخستین فیلم سینمای ایران با موضوع تکفیری ها دانسته است.

فیلم پنجم: ناخواسته/ برزو نیک نژاد

اگر سریال "دودکش" را دیده باشید حتما خاطرتان هست که فیلمنامه آن را برزو نیک نژاد نوشته بود. فیلمنامه نویسی که تجربه دستیاری کارگردانانی چون سیروس مقدم و حسین لطیفی را هم در کارنامه داشته و حالا با اولین فیلم بلندش در جشنواره سی و دوم حضور یافته است.

درباره "ناخواسته" شنیده ها حکایت از ایده بکر و متفاوت آن دارد و احتمالا همین نکته هم برگ برنده فیلم در برقراری ارتباط با مخاطبان و منتقدان جشنواره باشد.

جشنواره فیلم فجر،جشنواره،مسعود کیمایی،فیلم،محمدرضا فروتن،مهناز افشار

مهتاب کرامتی، مهرداد صدیقیان، الناز حبیبی، مهدی فقیه، محمد سیدزاده و فرهاد قائمیان بازیگران اصلی فیلم هستند. فیلمی که یک اثر جاده‌ای است و مضمونی درام و عاشقانه دارد و همین جریان فیلمبرداری که در جاده‌های مختلفی انجام می‌شود، گروه تولید را با سختی‌هایی مواجه کرده که با تلاش شبانه‌روزی طبق برنامه‌ریزی‌ها پیش می‌رود.

تهیه‌کنندگی فیلم "ناخواسته" را محمد حسین لطیفی و سید امید سید زاده بر عهده دارند.

سازندگان به جای خلاصه داستان این متن را در اختیار رسانه ها قرار داده‌اند: "هر از گاهی اتفاقاتی می افتد، خوب، بد که اگر جاده زندگیمان را تغییر ندهد، پیچ و تابش گریز ناپذیر است. ما خواسته، کاری می کنیم برای دوری از ناخواسته های سر زده، ولی گهگاه سرنوشتمان رقم می خورد، با همین ناخواسته ها."
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه