جشنواره فیلم فجر ؛ جمعه 18 بهمن ؛ آخرین ساخته سینمایی مسعود ده نمکی که کمتر از یک ماه قبل به واسطه انفجار در سرصحنه آن 5 تن از عواملش درگذشتند، امشب و در سئانسی

جشنواره فیلم فجر ؛ جمعه 18 بهمن

مجله مهر:
 آخرین ساخته سینمایی مسعود ده نمکی که کمتر از یک ماه قبل به واسطه انفجار در سرصحنه آن 5 تن از عواملش درگذشتند، امشب و در سئانسی فوق العاده در برج میلاد رونمایی خواهد شد.


برنامه اکران فیلمها در کاخ جشنواره در روز ششم، با آثاری از محمدمهدی عسگرپور، ایمان افشاریان و مهدی پاکدل، کیومرث پوراحمد، امیرحسین ثقفی و جمشید محمودی ادامه خواهد بافت؛ اما ویژه ترین اکران امروز مربوط به رونمایی از فیلم تازه مسعود ده نمکی خواهد بود.

فیلم اول: میهمان داریم/ محمدمهدی عسگرپور

فیلم تازه محمدمهدی عسگرپور جذابیت های زیادی دارد. از اولین همکاری حرفه ای عسگرپور با پرویز پرستویی گرفته تا حضور منوچهر محمدی در مقام طراح داستان و تهیه کننده. این ترکیب در هر شرایطی کنجکاوی برانگیز است.

جشنواره فیلم فجر،فیلم فجر،جمعه 18 بهمن،فیلم،رویدادهای هنری

درباره "میهمان داریم" اما علاوه بر این ترکیب داستان فیلم هم کمی وسوسه کننده است؛ خانواده شهیدی که در انتظار میهمانی عزیز و مهم هستند اما شرایط پذیرایی از او مهیا نیست.

در فیلم تازه محمدمهدی عسگرپور به عنوان محصول رسمی حوزه هنری در جشنواره امسال علاوه بر پرویز پرستویی بازیگرانی چون آهو خردمند، بهروز شعیبی و پرستو گلستانی ایفای نقش کرده اند.

فیلم دوم: فردا/ ایمان افشاریان و مهدی پاکدل

یک تیم تئاتری که حالا برای ورود به سینما دورخیز کرده اند. مهدی پاکدل و ایمان افشاریان برای نخستین تجربه کارگردانی در سینما داستانی جاده ای را انتخاب کرده اند.

این فیلم داستان دختری را روایت می‌کند که علاقه به عکاسی دارد و همراه با مادرش راهی سفر عکاسی می‌شود که در این سفر اتفاقاتی برای او پیش می‌آید.

پوران درخشنده در این فیلم به عنوان مشاور کارگردان همراه پاکدل و افشاریان بوده است.

بنابر برخی شنیده ها بازی متفاوت بازیگرانی همچون صادق صفایی، علی دهکردی، امیررضا دلاوری، علیرضا شجاع نوری و ستاره اسکندری از ویژگی های قابل توجه کار است.

فیلم سوم: پنجاه قدم آخر/ کیومرث پوراحمد

"اتوبوس شب" آنقدر فیلم خوبی در حوزه سینمای دفاع مقدس بود که حالا منتظر تازه ترین همکاری کیومرث پوراحمد و حبیب احمدزاده باشیم.

جشنواره فیلم فجر،فیلم فجر،جمعه 18 بهمن،فیلم،رویدادهای هنری

فیلم سینمایی "پنجاه قدم آخر" که در سکوت نسبی خبری پروسه تولیدش طی شد تازه ترین فعالیت سینمایی پوراحمد هفت سال پس از ساخت "اتوبوس شب" است. کارگردانی که در این سالها ترجیح داد از سینما فاصله بگیرد و با ساخت مجموعه های تلویزیونی خود را سرگرم کند. بابک حمیدیان و طناز طباطبایی از بازیگران اصلی فیلم هستند.

در خلاصه داستان این اثر آمده است: واحد اطلاعات عملیات لشکر مصمم است رادار رازیت عراق را در یکی از جبهه های غرب از کار بیاندازد. برای این کار هرمز را که متخصص مباحث الکترونیکی اما بیگانه با فضای جنگ است پیدا کرده با راضی کردن او موفق می شوند رادار دشمن را کور کنند. بدین ترتیب نیرو های لشکر ۸ نجف اشرف موفق به انجام عملیاتشان می شوند.

فیلم چهارم: همه چیز برای فروش/ امیرحسین ثقفی

فیلمی که به بهانه تلخ بودن در جشنواره سی ام روی پرده نرفت حالا در بخشش اصلی جشنواره رونمایی می شود.

فیلم تازه امیرحسین ثقفی پس از "مرگ کسب و کار من است" فیلمی واقعاً تلخ است درباره برادری که برای درمان برادر کوچکتر خود دست به هرکاری می زند.

ویژه ترین نکته درباره "همه چیز برای فروش" ترکیب بازیگران اصلی و فرعی فیلم است که از میان آن ها بازی صابر ابر در مقام بازیگر اصلی قطعاً از جذابیت های فیلم خواهد بود. مریلا زارعی، حبیب رضایی و ساعد سهیلی از دیگر بازیگران فیلم هستند.

فیلم پنجم: چند متر مکعب عشق/ جمشید محمودی

یکی دیگر از فیلم اولی های کنجکاوی برانگیز جشنواره امسال است که بنابر اظهارات پراکنده هیات انتخاب جشنواره می تواند یکی از پدیده ها باشد.

جشنواره فیلم فجر،فیلم فجر،جمعه 18 بهمن،فیلم،رویدادهای هنری

فیلمی که برخی آن را یک عاشقانه تلخ توصیف کرده اند و آنقدر کیفیت قابل توجهی داشته که علاوه بر بخش فیلم های اول، در بخش سودای سیمرغ نیز جای گرفته است. ساعد سهیلی در این فیلم هم به ایفای نقش پرداخته است.

در خلاصه داستان فیلم می خوانیم: عبدالسلام مهاجر افغانی به همراه دخترش در یک کارگاه مشغول به کار است. صابر کارگر ایرانی عاشق دختر او می‌شود اما عشقی که فرجامش را هیچ کس نمی‌داند.

فیلم ششم: معراجی/ مسعود ده نمکی

بعد از اکران پنج فیلم حاضر در دوبخش اصلی جشنواره، اکران ویژه امروز کاخ جشنواره، رونمایی از فیلم تاز مسعود ده نمکی است. فیلمی که کمتر از یک ماه پیش به واسطه حادثه ای تلخ خبرساز شد و بر صدر اخبار سینمایی نشست. "معراجی ها" فارغ از هر کیفیت ساختاری و محتوایی که داشته باشد حتماً از این منظر نامش در تاریخ سینمای ایران ثبت خواهد شد.

جشنواره فیلم فجر،فیلم فجر،جمعه 18 بهمن،فیلم،رویدادهای هنری

در عین حال مسعود ده نمکی هم ثابت کرده است یا در مقام کارگردان فیلمنامه ای را در دست نمی گیرد و یا در سروشکلی ساختارشکن و مخاطب پسند آن را به سرانجام می رساند.

به دلیل همین مسائل است که دور از ذهن نیست سئانس در برج میلاد یکی از شلوغ ترین اکران های امسال در کاخ جشنواره باشد.

فیلم "معراجی ها" داستان خاکسپاری شهدا در یکی از دانشگاه ها و کیفیت مواجهه گروه های فکری مختلف با آن است. در این فیلم بازیگرانی همچون اکبر عبدی و سید جواد هاشمی ایفای نقش کرده اند.

در مراسم رونمایی از فیلم "معراجی ها" یادوخاطره درگذشتگان حادثه تلخ انفجار در پروسه تولید آن یعنی محمدجواد شریفی راد، مدیر جلوه های ویژه میدانی، رضا فرجی جانشین و جمشید احسانی فر عضو گروه تدارکات گرامی داشته خواهد شد.

فیلم هایی‌‌که‌ کاسه صبرمهمانان جشنواره را لبریز کردند

ششمین روز اکران فیلم های سی ودومین جشنواره فیلم فجر در برج میلاد با لبریز شدن کاسه صبر منتقدان و اهالی رسانه و واکنش های اعتراضی آن‌ها نسبت به کیفیت نازل برخی آثار همراه بود.

 از همان روزهای ابتدایی جشنواره هم می‌شد نشانه‌های نارضایتی نسبت به فیلم‌هایی که تا پیش از جشنواره هیاهوی بسیاری برای آن‌ها شده بود را در میان اهالی رسانه و منتقدان حاضر در کاخ جشنواره رصد کرد.
احساسی که مهمترین دلیلش روی پرده رفتن فیلمهایی است که کیفیت ساختاری و محتوایی شان هیچ تناسبی با آنچه پیش از جشنواره تبلیغ می شد ندارد و همین باعث برآورده نشدن انتظارات و طبیعتاً بروز اعتراض هاست. اتفاقی که روز گذشته صورتی عیان به خود گرفت و صدای اعتراض میهمانان کاخ جشنواره را بلند کرد.

گزارش روز: شگفتی ها و حسرت های جشنواره سی و دوم

در میان شش فیلم اکران شده در روز پنجم جشنواره فیلم "میهمان داریم" به کارگردانی محمدمهدی عسگرپور، بیش از سایر فیلم ها با استقبال اهالی رسانه مواجه شد.

فیلمی از محصولات حوزه هنری که داستانی متفاوت پیرامون یک خانواده شهید را روایت میکند و با کارگردانی حساب شده و بازی کم نقص بازیگران به یکی از اتفاقات خوب روز ششم جشنواره بدل شد.

این شروع خوب اما هیچ تناسبی با ادامه برنامه اکران فیلمها در برج میلاد نداشت. اکران فیلم "فردا" به عنوان اولین تجربه کارگردانی مهدی پاکدل و ایمان افشاریان جرقه ای بود برای بروز اعتراض‌ها. در میانه اکران این فیلم تعدادی از میهمانان کاخ جشنواره سالن اکران را ترک کردند و برخی دیگر هم با کف زدن های مکرر سعی در نشان دادن اعتراض خود نسبت به روند روایی فیلم داشتند.

جشنواره فیلم فجر،فیلم فجر،جمعه 18 بهمن،فیلم،رویدادهای هنری

این اتفاق اما در سئانس بعدی و در زمان اکران فیلم تازه کیومرث پوراحمد از فیلمسازان پیشکسوت و خوش سابقه سینمای ایران به طرز دیگری تکرار شد. فیلم "50 قدم آخر" به رغم داستان متفاوت و شروعی گیرا، پس از گذشت نزدیک به 50 دقیقه ابتدایی به ناگاه چنان تغییر لحنی داد که اساسا مخاطبان حاضر در سالن با بهت این سوال را زیر لب تکرار می کردند: "چرا اینطوری شد؟"

این زمزمه ها کم کم تبدیل به صدای اعتراضی توأم با کف زدن و خنده های بلند شد و با ترک سالن از سوی تعدادی از منتقدان و اهالی رسانه به اوج رسید. دامنه این اعتراضات و واکنش عوامل فیلم نسبت به آن نشست خبری پس از فیلم را هم رنگ و لعابی متفاوت بخشید.

"همه چیز برای فروش" ساخته امیرحسین ثقفی شرایط بهتری داشت و به رغم تفاوت دیدگاه میان منتقدان مخالف و موافق فیلم، به دلیل ساختار سینمایی و روایت داستانی مشخص هیچ اعتراضی را دامن نزد و میهمانان کاخ را کمی به جشنواره امیدوار کرد.

این امیدواری با اکران فیلم عاشقانه "چند متر مکعب عشق" ادامه پیدا کرد. فیلمی ساده و بی ادعا که داستانی متفاوت درباره عشق یک جوان ایرانی به دختری افغان را روایت می کند. این فیلم سبب شد تا کمی شعله اعتراض در برج میلاد فروکش کند.

سئانس پایانی اما داستانی متفاوت داشت. رونمایی از فیلم پرحاشیه "معراجی ها" به کارگردانی مسعود دنمکی که به عنوان اکران ویژه در برنامه برج میلاد گنجانده شده بود، با تأخیری بیش از یک ساعت مواجه شد. تأخیری که با توجه به حضور پرشمار حاضران مرتبط و نامرتبط در برج میلاد بسترساز برخی حاشیه ها شد.

فارغ از مسائل فرامتنی و حاشیه ای اما فیلم ده نمکی با ساختاری تلویزیونی که حتی نسبت به کارهای قبلی فیلمساز هم اثری ضعیف به شمار می رفت نتوانست مخاطبانی را که تا بامداد برای تماشای فیلم در برج میلاد مانده بودند را راضی کند و در میانه اکران این فیلم هم شاهد ترک سالن از سوی گروهی از حاضران بودیم.

پرونده روز ششم جشنواره در برج میلاد ساعت 3 بامداد امروز بسته شد اما حواشی و بازتابها نسبت به فیلم های اکران شده احتمالا در روزهای آینده ادامه خواهد داشت.

گفته ها: درباره نسبت مردم و سینما


حکایت اعتراض های مخاطبان جشنواره نسبت به فیلم های اکران شده اما محدود به برج میلاد نبوده و برخی گزارش ها حکایت از تکرار این شرایط در سینماهای مردمی جشنواره دارد. این واکنشها آنجا جالب توجه می شود که بدانیم دکتر حسن روحانی رئیس جمهور، در برنامه اخیر تلویزیونی خود به نکته مهمی درباره تولیدات هنری اشاره داشته است که در تحلیل کیفیت آثار جشنواره سی و دوم هم  میتوان موثر باشد.

روحانی در پاسخ به سوال مجری درباره دیدگاهش درباره جشنواره فجر و سینمای ایران گفت: "ما نمی توانیم به هنر دستور بدهیم. هنر دستوری نیست. اصل خواست مردم است. ما در بخش های مختلف از جمله سینما و تئاتر باید بر امید بیافزاییم و خواست مردم را مبنا قرار دهیم. گیشه ها و سالن هایمان نباید خلوت باشد."

درباره امکان تحقق این هدف گذاری با آثار حاضر در جشنواره امسال اما کافی است به این اظهارنظر علی معلم از اعضا هیإت انتخاب جشنواره دقت کنید: "فکر نمی‌کنم بیش از ۱۰ درصد فیلم‌های امسال قابلیت برقراری ارتباط گسترده‌ با مخاطب را داشته باشند.. بسیاری از فیلم‌های امسال انگار در فضای واگویه‌های فردی فیلم‌ساز قرار دارند در حالی که فیلم‌ساز باید یک قدم از جامعه جلوتر باشد نه اینکه پشت‌سر جامعه قرار داشته باشد."

چهره روز: منوچهر محمدی


اکران فیلم آرام و بی ادعای "میهمان داریم" یکی از اتفاقات مبارک جشنواره در روزهای اخیر بود. فیلمی که اگر چه بیشتر به واسطه بازی پرویز پرستویی و کارگردانی محمدمهدی عسگرپور در رسانه ها مورد تحلیل و ارزیابی قرار می گیرد اما بیش از هر چیز دیگر فیلم منوچهر محمدی است.

جشنواره فیلم فجر،فیلم فجر،جمعه 18 بهمن،فیلم،رویدادهای هنری

از معدود تهیه کنندگان سینمای ایران که جایگاه مولف را در تولیدات خود دارند و می توان آثارشان را فارغ از اینکه با چه کارگردانی به سرانجام رسیده در یک بستر مورد ارزیابی قرار داد.

"میهمان داریم" که مانند دیگر فیلم های منوچهر محمدی ایده اولیه اش هم از او بوده است دومین فیلم این تهیه کننده با موضوع خانواده شهدا پس از فیلم تحسین شده "بوسیدن روی ماه" به کارگردانی همایون اسعدیان محسوب می شود. دو فیلمی که شاید در آینده با یک اثر دیگر تبدیل به سه گانه این تهیه کننده برای ادای دین به خانواده شهدا شوند.

منوچهر محمدی پیش از این نیز با تهیه کنندگی سه فیلم "مارمولک"، "زیر نور ماه" و "طلا و مس" تجربه سه گانه موضوعی را در کارنامه حرفه ای خود داشته است.

او امسال فیلم دیگری را هم تهیه کرده است. فیلمی به کارگردانی حامد محمدی فرزندش که با نام "فرشته ها با هم می آیند" در بخش نگاه نو جشنواره سی و دوم رونمایی خواهد شد.

حاشیه ها: کاخ جشنواره در غیاب "سینما"!


جشنواره سی و دوم هرچه به روزهای پایانی نزدیکتر می شود از روزهای آرام ابتدایی هم فاصله می گیرد و تنور حاشیه هایش داغ تر می شود.

* یکی از عجیب ترین حاشیه های جشنواره در روزهای اخیر حرف و حدیث پیرامون آراء مردمی فیلم سینمایی "عصبانی نیستم" به کارگردانی رضا درمیشیان است. فیلمی که چند روز پیش توانست در اولین روز اکران در سینماهای مردمی صدرنشین جدول آرا مردم شود اما به فاصله 24 ساعت در فهرست های بعدی حتی در میان سه فیلم ابتدایی هم نشانی از آن نبود.

این اتفاق سبب پخش شایعاتی همچون حذف دستوری آراء این فیلم از سبد آرا مردمی شد اما این شایعه هیچگاه به صورت مستند تأیید نشد. هرچند اظهارات دوپهلوی دبیر جشنواره در گفتگو با سایت خبری کافه سینما درباره این شایعات که در آن گفته بود "هرجواب واضحی به شما بدهم از آن علیه من استفاده میکنید!" کمی مسئله را پیچیده کرد. هنوز مسئولان خانه سینما که مسئولیت شمارش آراء مردمی را عهده دار هستند واکنشی در این زمینه نشان نداده اند.

* برنامه خیرمقدم گویی عوامل فیلمها به مخاطبان در برج میلاد بستر مناسبی برای اظهارنظر حاشیه ای برخی از فیلمسازان شده است. مانند کیومرث پوراحمد که در این فرصت چند دقیقه ای اظهارات متفاوتی را برزبان آورد. کارگردان "پنجاه قدم آخر" در معرفی عوامل این فیلم دلیل علاقه اش به یکی از عوامل را کراوات زدن او دانست و به لحنی طنز گفت: "من هم کراوات دوست دارم اما جرأت زدنش را ندارم!"

جشنواره فیلم فجر،فیلم فجر،جمعه 18 بهمن،فیلم،رویدادهای هنری

پوراحمد در ادامه یکی بازیگران فیلم را در ظاهر و باطن شبیه به زنده یاد خسرو شکیبایی توصیف کرد و گفت: "خوشبختانه او همه خوبیهای خسرو را دارد اما مانند او خود ویرانگر نیست." وی در پایان این صحبت ها هم درباره دشواری های ساخت فیلم از سعید سعدی تهیه کننده تشکر کرد و گفت: "سعدی مچکریم، روحانی مچکریم!"

* نشست خبری فیلم "50 قدم آخر" هم خالی از حاشیه نبود. به خصوص که جو سالن اکران در دقایق پایانی فیلم به دلیل اعتراض های مکرر حاضران در سالن برای عوامل کمتر قابل تحمل بود و به همین دلیل آنها با کمی دلخوری و تا حدودی عصبانیت در نشست حاضر شدند. این نشست به میدان انتقاد متقابل اهالی رسانه از فیلم و عوامل فیلم از رسانه ها بدل شد!

* اکران فوق العاده فیلم سینمایی "معراجی ها" در برج میلاد مانند فیلمهای قبلی مسعود ده نمکی یکی از پرحاشیه ترین اکران های کاخ جشنواره بود. فیلمی که قرار بود به صورت فوق العاده ساعت 23:30 روی پرده برود سبب ازدحام جمعیت در ساعات پایانی شب گذشته در برج میلاد شد. ازدحامی که یادآور خاطره حضور افراد بی ربط به فضای رسانه و گعده های خانوادگی در دوره های گذشته جشنواره در برج میلاد بود.

در کنار این اتفاق که امکان تماشای فیلم را از برخی اهالی رسانه و منتقدان سلب کرد، تأخیر یک ساعت و نیمه در شروع فیلم هم مزید بر علت شد تا حال و هوای سالن اصلی برج میلاد برای دقایقی اساسا بی ارتباط با فضای یک جشنواره سینمایی شود. فضایی که کمی بعد با اکران فیلم "معراجی ها" با ساختار و محتوایی بی ارتباط با "سینما" تکمیل شد!

در کنار این حاشیه های تإسف بار، گرامیداشت یادوخاطره قربانیان حادثه انفجار در پشت صحنه فیلم "معراجی ها" از بخش های قابل تحسین برنامه دیشب بود. به خصوص زمانی که برزو ارجمند به عنوان یکی از بازیگران فیلم از حضور خانواده این قربانیان در سالن خبر داد و حاضران برای دقایقی هنر این هنرمندان فقید را با تشویق ممتد پاس داشتند.
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه