بعد از ثبت نام یارانه ها سبد کالا,توزیع سبد کالا در سال 92 یکی از طرح هایی بود که با وجود استقبال شدید مردم انتقادات بسیاری را هم در پی داشت. ازدحام عجیب و غریب و تعداد کم مشمولان موجب شد

بعد از ثبت نام یارانه ها سبد کالا ثبت نام یارانه ها سبد کالا یارانه ها یارانه ثبت نام یارانه

توزیع سبد کالا در سال 92 یکی از طرح هایی بود که با وجود استقبال شدید مردم انتقادات بسیاری را هم در پی داشت. ازدحام عجیب و غریب و تعداد کم مشمولان موجب شد رئیس جمهور مقابل دوربین از مردم عذرخواهی کند. اجرای این طرح نیز از وزارت صنعت و تجارت به وزارت کار و رفاه اجتماعی سپرده شد و مسوولان امیدوار هستند با تغییراتی که در توزیع و تغییر اقلام سبد کالایی به وجود می آورند همه مشکلات این طرح را برطرف کنند. جزئیات جدید طرح سبد کالا در سال 93 را در مطلب زیر بخوانید.
یارانه و سبد کالا

ماکارونی در سبد 93

پنیر، تخم مرغ، روغن سرخ کردنی، مرغ، برنج پنج قلم کالای سبد کالا در سال 92 بودند. همه اقلام به غیر از برنج تولید داخل بود و وزیر صنعت در مورد برنج هندی سبد کالا هم گفت چون برنج ایرانی بسته بندی 10 کیلویی ندارد مجبور به استفاده از برنج خارجی شدیم! برنج ایرانی هم وزارت صنعت تامین می کند و بقیه اقلام برعهده وزارت جهاد کشاورزی خواهد بود. گفته می شود در سبد کالای سال 93 تغییراتی در محتوای سبد رخ خواهد داد و به احتمال فراوان پنیر و تخم‌مرغ از سبد کالا حذف و چای، ماکارونی، قند و شکر جایگزین آن می‌شود.

اما برخی پیشنهادات دیگر نیز وجود دارد که 5 قلم سبد کالا را دولت حفظ کند و 2 یا سه کالای دیگر به این سبد اضافه کند. کالاهایی که قرار است اضافه شود، به تناسب جیره غذایی و تأمین امنیت غذایی مردم انتخاب خواهد شد و به همین دلیل وزارت بهداشت بایدکالاهای مورد نیاز مردم که به بالا بردن امنیت غذایی آنها کمک می‌کند را پیشنهاد دهد.
چه کسانی چه موقع سبد می گیرند؟

قرار است نخستین سبد سال 93 اواخر اردیبهشت ماه توزیع شود یعنی دولت توزیع سبد کالا را به بعد از ثبت نام یارانه ها و روشن شدن تکلیف یارانه اردیبهشت موکول کرده است. با توجه به برنامه‌ریزی و اعتباری که در بودجه 93 در نظر گرفته شده، هر دو ماه، یک سبدکالا و مجموعا 6 سبد در سال جاری بین مردم توزیع خواهد شد اما بر اساس تصمیمات جدیدی که در دولت اتخاذ شده، جامعه هدف در این 6 سبد متفاوت خواهد بود، به نوعی که در سبد نخست که اواخر اردیبهشت ماه توزیع می شود، قرار است اقشار آسیب پذیر مدنظر باشد. در سبد های دیگر از جمله سبدی که در آستانه ماه مبارک رمضان توزیع می شود جامعه هدف افزایش پیدا خواهد کرد تا تعداد بیشتری از این کالاها استفاده کنند.

با توجه به اینکه در سبدکالای حمایتی دولت که در پایان سال 92 توزیع شد، همه کارمندان دولت، بازنشستگان، نیروهای مسلح و اکثر کارگران از این سبد برخوردار شدند،‌ در سال جاری دولت بر دریافت سبد کالا توسط اقشار آسیب پذیر تأکید دارد و بر همین اساس شناسایی جامعه هدف چه اقشار آسیب پذیر و چه سایر خانواده‌هایی که می‌توانند از این سبد کالا استفاده‌کنند، به عهده وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی گذاشته شده است

 همچنین علاوه بر اینکه در برخی از سبد‌ها مثل ماه مبارک رمضان جامعه هدف افزایش می‌یابد، اقلام سبد نیز بر اساس نیاز مردم در این ماه تغییر خواهد کرد.

با توجه به اینکه در سبدکالای حمایتی دولت که در پایان سال 92 توزیع شد، همه کارمندان دولت، بازنشستگان، نیروهای مسلح و اکثر کارگران از این سبد برخوردار شدند،‌ در سال جاری دولت بر دریافت سبد کالا توسط اقشار آسیب پذیر تأکید دارد و بر همین اساس شناسایی جامعه هدف چه اقشار آسیب پذیر و چه سایر خانواده‌هایی که می‌توانند از این سبد کالا استفاده‌کنند، به عهده وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی گذاشته شده است.

بر اساس این گزارش،‌نخستین سبد کالا دولت در سال 93 اواخر اردیبهشت ماه و آن هم به اقشار آسیب پذیری که قرار است وزارت کار آنها را شناسایی کند، تعلق خواهد گرفت.
برنج ایرانی گران تر از برنج خارجی

همه اقلام به غیر از برنج تولید داخل بود و وزیر صنعت در مورد برنج هندی سبد کالا هم گفت چون برنج ایرانی بسته بندی 10 کیلویی ندارد مجبور به استفاده از برنج خارجی شدیم! این در حالی بود که تولیدکنندگان برنج ایرانی با رد این گفته ها اعلام کردند که برنج ایرانی با هر بسته بندی که دولت بخواهد وجود دارد. حالا قرار شده در سبد سال 93 برنج ایرانی وجود داشته باشد. البته یکی از مسوولان گفته برنج ایرانی گران تر از برنج وارداتی است و دولت اگر می خواهد برنج ایرانی در سبد کالا بگذارد باید پول بیشتری بدهد. مجتبی خسروتاج معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به تامین کالاهای سبد کالایی از محل تولید داخل قرار است 20 هزار تن برنج ایرانی برای توزیع در مرحله‌ی دوم از برنج‌کاران شمال کشور خریداری شود.
سبد کالا

وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده است که مشکلی در رابطه با این‌که از برنج داخلی استفاده کنیم وجود ندارد، ولی قیمت برنج ایرانی از برنج وارداتی بیشتر است و برای جای دادن برنج ایرانی در سبد کالا این وزارتخانه نیازمند منابع بیشتری است.

معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این‌که امکان خرید این 10 هزار تن برنج از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توزیع به مناسبت‌های مختلف وجود دارد، بیان کرد: مسئولان استان‌های شمالی اعلام کردند که حدود 20 هزار تن این ظرفیت وجود دارد و ما هم اعلام کرده‌ایم که هر میزان برنج داخلی حتی بیشتر از 20 هزار تن را نیز در کنار برنج‌های داخلی به مناسبت‌های مختلف توزیع کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که تاکنون چه میزان برنج در سبد کالایی توزیع شده است، تصریح کرد: در مرحله‌ اول توزیع سبد کالا چون جامعه هدف یک جامعه تقریبا 15.5 میلیون نفری بود و هر نفر هم 10 کیلو برنج دریافت کرده است بنابراین می‌توان پیش‌بینی کرد که کمتر از 160 هزار تن برنج در نوبت اول توزیع می‌شود.
کارگران و سبد کالا

آنان معتقدند: احتمالا منظور وزیر کار از عدم دریافت بسته های کالایی از سوی معدودی از کارگران فقط مربوط به بیمه شده هایی است که نتوانسته اند بسته کالایی بگیرند اما کارگرانی که در کارگاه های فاقد شناسنامه کاری و یا به اصطلاح زیرزمینی فعالیت می کنند، تعداد معدودی نیستند و تا 6 میلیون نفر تخمین زده می شوند.

هادی ابوی در گفتگو با مهر با بیان اینکه در سال گذشته قرار بود همه کارگران از سبد کالا بهره مند شوند گفت: اما به دلیل عدم وجود بانک اطلاعاتی دقیق از تعداد کارگران، آمار روشنی از کسانی که موفق به دریافت بسته های رایگان دولتی شده اند وجود ندارد و از سوی دولت نیز در مورد کارگرانی که توانسته اند سبد کالا بگیرند، آماری ارائه نشده است.

قرار است نخستین سبد سال 93 اواخر اردیبهشت ماه توزیع شود یعنی دولت توزیع سبد کالا را به بعد از ثبت نام یارانه ها و روشن شدن تکلیف یارانه اردیبهشت موکول کرده است. با توجه به برنامه‌ریزی و اعتباری که در بودجه 93 در نظر گرفته شده، هر دو ماه، یک سبدکالا و مجموعا 6 سبد در سال جاری بین مردم توزیع خواهد شد اما بر اساس تصمیمات جدیدی که در دولت اتخاذ شده، جامعه هدف در این 6 سبد متفاوت خواهد بود، به نوعی که در سبد نخست که اواخر اردیبهشت ماه توزیع می شود

عضو هیئت مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران اظهارداشت: ما در سال گذشته در فروشگاه ها شاهد بودیم که اغلب کارگران توانسته اند در فازدوم واگذاری ها موفق به دریافت بسته های رایگان کالایی شوند.

ابوی با تاکید بر تمدید واگذاری سبدهای کالایی سال گذشته تا پایان فروردین ماه سال جاری گفت: طبق برنامه دولت، قرار است از اواخر اردیبهشت ماه سال جاری و همچنین بعد از تعیین تکلیف نام نویسی ها برای دریافت یارانه های نقدی؛ کار واگذاری دور جدید سبد کالا در کشور آغاز شود.

این مقام مسئول کارگری کشور ادامه داد: هم اکنون با خلاء آمار واقعی از جمعیت کارگری کشور مواجه هستیم و متاسفانه اطلاعات و آمار روشنی از تعداد کارگران شاغل بیمه شده و نشده نداریم اما از طریق موافقت اولیه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نظر است تا سامانه ای برای ثبت نام از کارگران از طریق همکاری معاونت روابط کار این وزارتخانه راه اندازی شود.
سبد کالا و کارگران
سبد کالا

در مرحله اول توزیع سبد کالا بسیاری از نیازمندان سبد کالا دریافت نکردند. کارگران فصلی و آنهایی که بیمه نداشتند از جمله این افراد بودند. حالا دولت در مرحله دوم تصمیم گرفته که با تشکیل یک بانک اطلاعاتی کارگران فاقد بیمه و آنهایی که شناسایی نشده اند را برای دریافت سبد کالا شناسایی کند. به گفته سخنگوی کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران قرار است با هدف تشکیل یک بانک اطلاعاتی از کارگران شاغل در کشور، کار ثبت نام کارگران شاغل بیمه شده، بیمه نشده، کارگران واحدهای زیرزمینی فاقد مجوز و شناسنامه کاری که در حال حاضر مشغول به فعالیت هستند شناسایی و ثبت نام شوند.

به گفته ابوی، ایجاد این بانک می تواند کمک کند تا در مواقعی مانند توزیع بسته های کالایی رایگان دولت بتواند به راحتی به آمار کارگران دسترسی داشته باشد و دیگر آن مسائل فاز اول واگذاری ها در سال گذشته که باعث حذف گسترده کارگران و مشمولان قانون کار از دریافت سبد کالا شده بود، اتفاق نیافتد.

وی تاکید کرد: متاسفانه بسیاری از کارگران در بخش هایی مانند حمل و نقل و کوره پزخانه ها هستند که به دلیل فقدان شناسنامه کاری نتوانسته اند از سبد کالا بهره مند شوند. در هر حال، قرار است از طریق وزارت کار برخی هماهنگی ها با دستگاه ها و وزارتخانه ها برای همکاری در ایجاد سامانه ثبت نام از کارگران انجام شود./ تبیان
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه