آداب برخورد با کارگر خانه, جوان و مرتب است و ظاهرش با آنچه به عنوان خدمتکار ممکن است در ذهن داشته باشید، فرق دارد. چنان با سلیقه و دقیق کارهای خانه شما را انجام می دهد

آداب برخورد با کارگر خانه, کارگر خانه, آداب برخورد با کارگر

آداب برخورد با کارگر خانه : جوان و مرتب است و ظاهرش با آنچه به عنوان خدمتکار ممکن است در ذهن داشته باشید، فرق دارد. چنان با سلیقه و دقیق کارهای خانه شما را انجام می دهد انگار که در خانه خودش کار می کند.

او با صفا و صمیمیت یک روستایی ساده به خانه شما قدم می گذارد. شاید خیلی از دستگاه های برقی شما را نشناسد یا در خانه اش نباشد، شاید نداند سر میز ممکن است شش مدل کارد و چنگال قرار گیرد و شاید خیلی تشریفات جزیی را نداند اما همیشه آمادگی دارد برای شما آشپزی یا میوه آرایی کند و حتی وقتی مهمان دارید، از آنان پذیرایی کند تا شما از لحظات دور هم بودن بیشتر لذت ببرید.

او به خانه شما می آید و همه چیزهایی را که شاید دلش می خواست در زندگی داشته باشد، می بیند، اما همچنان امانتدار است و برای شما و برکت زندگی تان دعا می کند و می خواهد با زحمت فراوان هم که شده پول حلال برای فرزندانش ببرد اما شما با او چطور برخورد می کنید.

اگر برای پذیرایی در مراسم خواستگاری، ولیمه ها و... از کارگران شرکتی استفاده می کنید، باید ملاحظاتی را رعایت کنید.

گرسنه بیا گرسنه برو!

ساعت کار کارگران و خدمه منزل که از طرف شرکت ها برای کار به منازل شما می آیند، ۸ ساعت کاری است و بهای این خدمات در شرکت های مختلف ممکن است کمی بالاتر یا پایین تر باشد. ۸ ساعت کاری طبق قانون کار باید همراه بایک وعده غذای گرم باشد اما گاه این خدمه برای رسیدن به خانه شما مسیر دوری را می پیمایند که ممکن است حتی صبحانه نیز نخورده باشند.

آنها نیز مثل شما انسان هستند و قدرتی مکانیکی ندارند بنا براین مناسبات انسانی حکم می کند بعد از دو سه ساعت کار کردن، با تعارف چای، میوه یا شیرینی کمی از خستگی آنان بکاهید و وقتی زمان ناهار خوردن می شود، از آنان بخواهید کار را تعطیل کرده ناهار بخورند.

اگر شما طالب خدمات نیمه وقت باشید، ممکن است کمی گران تر برایتان تمام شود. اما برخی شرکت ها برای کار نیمه وقت نیز درست نصف بهای روزانه را در نظر می گیرند. اما برای کار نیمه وقت توقع کمتری برای یک وعده غذای کامل وجود دارد با این همه ممکن است کارگر در نیمه اول روز مشغول کاری مثل شستشوی راه پله بوده و گرسنه نزد شما آمده باشد که این موضوع کم پیش می آید.

به هر حال هرچند یک نفر خدمه خانه شماست اما مهمان شما نیز هست و پرسیدن یک سوال ساده که آیا گرسنه نیستی؟ چیزی از شما کم نمی کند. ضمن این که در ۹۰ درصد موارد جواب خدمه منفی خواهد بود.

این کار شما حس حق شناسی را در او زنده می کند و برای کار کردن در منزلتان انرژی بیشتری می گیرد.

زهرا ـ الف کارگری بیست و هشت ساله دارای یک فرزند است. او می گوید: بارها شده است برای کار به منزلی می روم که وضع رفاهی خوبی هم دارند و در حالی که می بینند یکسره از صبح در خانه آنها بوده ام و کار کرده ام، جلوی من میز می چینند و غذا می خورند و جمع می کنند و هر چه می ماند، دور می ریزند بدون این که یک تعارف بزنند که ناهار می خوری یا نه؟!

در حالی که از صبح دیده اند که چیزی نخورده ام. این نوع برخوردها برای آدم خیلی بد است. گاهی وقتی چنین برخوردی می بینم، حس می کنم کسانی که وضع مرفهی دارند، کارگر را کلا آدم حساب نمی کنند و فکر نمی کنند او هم گرسنه می شود. این هم چیزی نیست که آدم رویش بشود بگوید اما دیگر وقتی کار سنگین می کنم، ضعف به من فشار می آورد و گاه ناچار می شوم بگویم.

چیزهای خواستنی

خیلی از ما چیزهایی را که دیگر نمی خواهیم، به کسانی که می دانیم نیاز دارند، می بخشیم. اما ممکن است این کارگران زحمتکش را در فهرست افراد نیازمند قرار ندهیم.

خیلی از پوشاک و وسایلی که ما نیاز نداریم، ممکن است جایش در زندگی این عزیزان کم باشد. از فرش هایی که به نظر ما از مد افتاده تا لباس هایی که ممکن است برایمان بزرگ یا کوچک شده باشد و لباس بچه هایی که دیگر اندازه شان نیست.

مریم ـ ع در یک شرکت خدمات منزل کار می کند. او می گوید: مدت هاست برای خودم چیزی نخریده ام. اغلب خانم هایی که برایشان کار می کنم، لباس های قابل استفاده خود را وقتی نمی خواهند، به من می دهند. اما برای برای فرزند بزرگ ترم که به دبیرستان می رود، ناچارم لباس نو بخرم. او ناراحت می شود اگر برایش لباس دست دوم بخرم. اما دختر کوچکم هنوز این چیزها سرش نمی شود و هر چیزی برایش می آورم و می گویم یکی از خاله ها برایت فرستاده است، خوشحال می شود.

او می گوید: امسال خانه بزرگ تری اجاره کردیم و هنوز فرش نداشت. خدا حفظ کند یکی از خانم هایی که برایش کار می کنم، می خواست فرشش را رد کند. گفت اگر بفروشم ده بیست تومان بیشتر نمی دهند شما بردار جای عیدی. آنقدر خوشحال شدم. انگار خدا حرفم را شنیده بود که خانه لخت نباشد و آبرویم نرود. فامیل نمی دانند من و همسرم خانه های مردم کار می کنیم. فکر می کنند کارگر کارخانه ایم و وضعمان بد نیست. نمی خواهم به بچه هایم بگویند مادرت کلفت است!

احترام متقابل

آدم ها با هر کاری که دارند، احترامشان واجب است فرقی نمی کنند چه کاری می کنند مهم این است که به کار آنها احتیاج است.

این حرف سعید الف ـ خدمه منازل است. او می گوید: بعضی وقت ها وقتی سر کار، برخوردهایی از صاحب کارها می بینم که واقعا دلم می گیرد و به غرورم بر می خورد و به خدا می گویم چرا؟

او می گوید: یک بار در خانه ای کار می کردم و ظهر شد و خانواده شروع کردند به غذا خوردن. همان اول بخشی از غذا را برای سگ خانگی خود ریختند و او هم همزمان با آنها شروع به خوردن کرد.

وقتی غذاهایشان را خوردند، ته بشقاب هایشان را جمع کردند و می خواستند دور بریزند که یکی از بچه ها گفت: این را هم بدیم اون یارو شاید گشنه باشد.

اشک در چشمانم جمع شد اما غرورم شکست و با این که بسیار گرسنه بودم، از آنها قبول نکردم و گفتم روزه ام؛ زیرا نمی خواستم در آن خانه لب به چیزی بزنم.

سعید می گوید: درست است که من کارگری می کنم اما انسان شریفی هستم که نه طلا فروشی ها را خالی می کنم و نه چاقو زیر گلوی مردم می گذارم تا پولشان را بگیرم. آنها احترام دارند و توی تلویزیون صورتشان را شطرنجی می کنند اما بعضی ها به خاطر کار شریف و حلال من به من احترام نمی گذارند و جلوی چشم دیگران، شأن مرا از سگ پایین تر می آورند. این به تربیت افراد بستگی دارد اما خواهشم از مردم این است که چنان که ما تمیزی و عید را به خانه های آنان می آوریم، آنها نیز قدر ما را بدانند و دست کم احترام ساده انسانی به ما بگذارند.

ما شاید تحصیلکرده و متخصص نباشیم یا اگر باشیم، کاری بهتر نداشته باشیم اما احترام و بی احترامی را می فهمیم و شاید هرگز حرفی هم نزنیم؛ چون به کار احتیاج داریم ولی جواب دلی را که می شکند باید به خدا پس بدهید.

هشدار به کارگران نظافت منازل

سعید حمیدی، مدیر یکی از مراکز نظافت منازل به کارگران توصیه می کند:

برای حفظ امنیت خود حتما به واسطه شرکت به منازل مراجعه کنید.

با این کار ورود و خروج شما و آدرس و شماره تماس شخص خدمات گیرنده در جایی قانونی ثبت می شود که هر حرکت غیراخلاقی وی را می توانید پیگیری کنید و دستیابی به حقوق روزانه تان عملی خواهد شد گرچه حق کمیسیون شرکت را باید بپردازید ولی از امنیت بیشتری برخوردار خواهید بود.

اگر به خانه ای رفتید که ظاهری مشکوک داشت، ساکنان آن وضع مناسبی نداشتند، یا سخنان رکیک و نامناسب رد و بدل می شد، بر کار کردن در آنجا اصرار نورزید و محل را ترک کنید.

اگر کسی کارگر خانم خواست و گفت خانم و تنهاست و در مراجعه با چند مرد مواجه شدید، می توانید از کار کردن در آنجا خودداری کنید و برگردید.

درباره حق الزحمه خود در بدو ورود با صاحبخانه صحبت کنید و قبض را به او نشان دهید و در صورت رضایت، کار را شروع کنید.

به حریم شخصی کارفرما احترام بگذارید و درمسائل و عکس های خانوادگی دقیق نشوید./ جام جم

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه